Upgrade BIOSu u Gigabyte GA-990FXA-D3

Po delší době jsem se odhodlal k aktualizaci BIOSu u své staré desky Gigabyte GA-990FXA-D3. No, jak se to vezme aktualizovat, spíše nahradit starší verzi novější verzí, protože daná deska už je celkem stařík. Rád bych si zde poznamenal (k tomu slouží i většina návodů na těchto stránkách) jak jsem toho docílil a třeba se to bude někdy hodit i někomu dalšímu.

Jak zjistit verzi BIOSu

Jako první je samozřejmě potřeba zjistit již nainstalovanou verzi BIOSu, typ desky apod.

V Linuxu

V operačním systému Linux, resp. v běžné linuxové distribuci, lze tyto informace získat přes příkaz (za použití textového editoru less):

dmidecode | less

Ve Windows

V operačním systému od Microsoftu lze ty samé informace získat spuštěním (Windows klávesa + R):

msinfo32

Jak spustit aktualizaci z Windows

Jelikož používám ve svém PC dva operační systémy (Linux, konkrétně distribuci Debian a MS Windows 10), tak jsem se musel rozhodnout jak aktualizaci provést.

Rozhodl jsem se pro variantu spouštěnou z Windows, protože Gigabyte pro tyto účely nabízí praktickou aplikaci, kterou je možné stáhnout zde. V daném programu pak už jen stačí vybrat na disku již předem staženou novou verzi BIOSu a o vše další už je postaráno. Při dalším restartu počítače by se měla spustit již nová verze.

Jak spustit aktualizaci z Linuxu

V Linuxu, potažmo Debianu, jsem toto nikdy nezkoušel. Pokud se sami chcete prokousat návodem, měl by být k nalezení zde.

Publikováno 7.1.2018 v 15:43 | Kategorie: BIOS

Origin encountered an issue loading this page

Pokud si občas pro relax zahrajete nějakou tu hru a využíváte k tomu i platformu Origin, mohlo se Vám stát, že jste narazili na tuto chybu:

Origin encountered an issue loading this page. Please try reloading it – if that doesn’t work, restart the client or try again later.

Promazání cache

Tato chyba má rychlé a jednoduché řešení. Restart programu ani reloadování stránky v aplikaci dle mé zkušenosti nepomůže. Stačí aplikaci vypnout a promazat cache, konkrétně v:

Disk:\Users\vas-uzivatel\AppData\Local\Origin\Origin\cache\QtWebEngine\Default\Cache

Při dalším startu aplikace by pak mělo již vše fungovat.

Publikováno 22.12.2017 v 13:47 | Kategorie: Origin

Nastavení VirtualHost pro Drupal 8.xx

Testoval jsem na lokálním PC redakční systém Drupal 8.4.3. Běžně na něm weby netestuji a proto nainstalovaný webový server neobsahuje velké množství nastavení. Nastavení pro VirtualHost jsem měl nastavené pro své vlastní projekty, kde žádné velké speciality nepoužívám. Pro provozování stránek v Drupalu v osmičkové verzi však je potřeba pro .htaccess povolit spoustu věcí.

Možné chyby

Pokud vše nemáte korektně povolené, může se vám error.log hemžit chybami jako:

.htaccess: Options not allowed here
.htaccess: Require not allowed here
.htaccess: DirectoryIndex not allowed here
.htaccess: Option MultiViews not allowed here

Nastavení, které funguje

Pro správné fungování by měl Virtualhost obsahovat toto nastavení:

Options +FollowSymlinks
AllowOverride fileinfo indexes limit AuthConfig options=indexes,followsymlinks,multiviews,includes,execcgi

Publikováno 20.12.2017 v 19:35 | Kategorie: Drupal